Nie tak dawno zaopatrzyłem się w wyświetlacz graficzny zakupiony tu z racji korzystnej ceny jak na wyświetlacze graficzne. Ma całe 128x64 px i potrafi obsługiwać różne rozmiary czcionek więc względem wszystkiego opartego na HD4470 jest bezkonkurencyjny - dla mnie ;)

Krótkie spojrzenie na specyfikację i możemy wpaść w zachwyt wyświetlacz ma interfejs szeregowy i od procesora wymaga raptem 5 linii. Za to nadrabia ilością dołączonych kondensatorów. Co było dla mnie ważne, pracuje na 3.3V wiec jest kompatybilny z nowoczesnymi konstrukcjami, które coraz częściej ustalają napięcie zasilania na tym poziomie.

Dochodząc do sedna doczytamy, że całością steruje kontroler ST7565R. Jedno zapytanie do Google i już się cieszymy, bo ktoś się natrudził i stworzył bibliotekę do obsługi tego kontrolera w mikrokontrolerach AVR Atmega. Niestety tak pięknie nie jest gdy chcemy korzystać z AVR Studio...

Szukając różnych bibliotek, uznałem że najlepsza będzie dogm128 trochę się zasmuciłem, gdyż biblioteka ta wg twórcy obsługuje wyświetlacze serii DOGM, ale przyglądając się specyfikacji i wyglądowi stwierdziłem, że mam taki sam tylko pod inną nazwą.

Biblioteka jest w dwóch wersjach dla Arduino i "czystych" AVRów. Wersji dla Arduino nie próbowałem, bo swój projekt opieram bezpośrednio na procesorze Atmega328 działającym na 3.3V (odpada konwersja napięć z Arduino). Więc pobieramy wersję dla AVR stąd. Rozpakowujemy i teraz zaczynają się małe schody, korzystając z Linuksa nie ma problemu instalujemy "gcc-avr" i "avrdude", robimy make i make upload, oczywiście trzeba zmienić typ procesora i to gdzie mamy podłączony programator. Wszystko działa znakomicie - sprawdziłem (bo to tam na początku udało mi się w ogóle uruchomić tą bibliotekę). Ale zdecydowałem, że ten projekt zrobię na Windowsie i w AvrStudio 4.19 (chociaż mam coraz większe wątpliwości i pewnie użyję Eclipse z pluginem do AVR).

dogm128 i AvrStudio

Mamy pobraną i rozpakowaną bibliotekę np. w C:\dogm128, mamy też zainstalowany pakiet WinAvr np. w C:\WinAVR-20100110. Kolejnym krokiem jest ściągnięcie i zainstalowanie MSYS np. w C:\msys.

Teraz zmieniamy nazwę pliku C:\dogm128\lib\Makefile.dogm128 na C:\dogm128\lib\Makefile. Edytujemy nazwę procesora, prędkość, typ wyświetlacza - ja wybrałem DDOGM128_HW. Następnie zmieniamy AVRTOOLSPATH na AVRTOOLSPATH:=C:/WinAVR-20100110/bin/ .

Otwieramy cmd i wpisujemy:

set PATH=C:\\WinAVR-20100110\\bin;C:\\WinAVR-20100110\\utils\\bin;C:\\WinAVR-20100110\\avr\\include;C:\\msys\\1.0\\bin

set PATH=%PATH%;%SystemRoot%\\System32

Teraz możemy przejść do katalogu z biblioteką cd C:\dogm128\lib. Wykonujemy "make all" Jeśli wszystko pójdzie z planem dostaniemy nasz bardzo potrzebny plik libdog.a .

Pora na konfigurację AVR Studio, w sumie jest całkiem prosta, ale lepiej napisać ;) W opcjach projektu w Iclude Directories dodajemy katalog "C:\dogm128\lib\", w Libaries znów " "C:\dogm128\lib\" i przenosimy do Link with These Objects libdog.a.

Teraz do projektu dodajemy plik dogm128.h, ja skopiowałem jego zawartość z takiego samego pliku w katalogu lib a następnie usunąłem komentarz z linii #define DOGM128_HW.

Napisałem następujący prosty program bazując na przykładach dołączonych do biblioteki.

Kod: http://wklej.org/id/635690/ (bo coś formatowanie się popsuło, dawno nic tu nie pisałem)

avr-size mówi że ma on 4760 B, a pomiar ilość wolnej pamięci RAM to 1875B. Jak dla mnie jest super ;) Dokumentację funkcji można zleźć tutaj : http://code.google.com/p/dogm128/wiki/cref. A, na dowód że działa dołączam zdjęcie, układu działającego na 2 bateriach AA. Z wewnętrznym oscylatorem 8 Mhz, procesor jak napisałem wcześniej Atmega328P. Kondensatory użyłem wszystkie takie same 4.7uF, ważne aby było to elektrolity. Dla pewniejszego działania zasilanie powinno iść przez 100nF, ale dla celów póki co prototypowych może być tak jak jest póki działa ;)

"IMG187.jpg"

Fot. 1

"IMG188.jpg"

Fot. 2

Parę fotek więcej można zobaczyć tu: https://picasaweb.google.com/bzyx90/AVRSMiWAEIProjektComments

comments powered by Disqus