Informatyka, na wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki w zamiejscowym ośrodku dydaktycznym Centrum Kształcenia Inżynierów w Rybniku Politechniki Śląskiej w Gliwicach, co mogę powiedzieć dziś na temat mojej decyzji sprzed 2 lat (lub 4 semestrów)?

To był dobry wybór. Przeczytawszy to co ma do powiedzenia Łukasz w tym temacie (link) . Skłoniło mnie do opisania, moich spostrzeżeń i opinii jako, że kilka osób już do mnie pisało maila w tej sprawie, może przynajmniej część z nich pomogę podjąć decyzję.

Na początku chciałbym zaprosić na stronę prowadzoną przez Centrum Kształcenia Inżynierów w Rybniku (link) i do zapoznania się z folderem dla kandydatów w formie pdf (link).

Aby dostać się na studia na kierunku Informatyka na wydziale AEI należy zdać z dobrym wynikiem (najlepiej na poziomie rozszerzonym) maturę z matematyki. To jest warunek podstawowy, który należy spełnić. Następnie, należy postępować zgodnie z tym co napisanie jest na stronach nt. rekrutacji na Politechnikę Śląską (link). Często pojawia się pytanie o progi przyjęć. Odpowiedź na jego różne wariacje brzmi: Progi są ustalane co roku nowe, w zeszłym roku 2010/2011 progi przyjęć na ten kierunek, na tym wydziale do Rybnika i Gliwic były równe i dosyć wysokie z perspektywy matury podstawowej z matematyki.

Ale każdy, zanim wybierze uczelnię/wydział/kierunek chciałby wiedzieć, coś więcej na jego temat. Zacznijmy od tego, że studia jakie chcesz podjąć to studia inżynierskie z wszystkimi tego zaletami i wadami. Opanowanie zakresu podstaw wyższej matematyki (tej której w liceach nie uczą) jest konieczne do zaliczenia pierwszego roku studiów. Należy się liczyć z tym, że programowanie (które dla wielu = informatyka) nie jest tym, na czym skupiają się te studia. To po prostu kolejny przedmiot który należy zaliczyć. (i uprzedzając fakty - zaliczenie - zależy od programu napisanego na kartce ;) ) Poza tym, należy się liczyć, z tym, że na tych studiach poznasz rzeczy o których istnieniu nie zdawałeś sobie nawet sprawy. Przedmioty z "Podstawy" wcale nie są takie proste, wręcz przeciwnie okażą się kamieniami milowymi i przepustką na dalsze semestry.

Dla tych którzy chcieli by wiedzieć coś więcej, czym zajmują się studenci "informatyki", kilka słów kluczowych, które pojawiają się od razu: algorytm, semafor, maszyna W, siatki Karnaugha, NAND, impedancja, obwody trójfazowe, przekładnia transformatora, RC, tranzystor, wzmacniacz operacyjny, oscyloskop, TTL, BCD, kod 1 z n, równanie różniczkowe o rozdzielonych zmiennych...

Zakładam, że ciągle chcesz studiować informatykę na wydziale AEI i zastanawiasz się nad wyborem miejsca studiów między siedzibą wydziału w Gliwicach przy ulicy Akademickiej 16 lub CKI w Rybniku przy ulicy Rudzkiej 13.

Jako rybniczanin, z ręką na sercu polecam wybór Rybnika jako miejsca gdzie przez najbliższe 3.5 roku będzie się studiować. Atmosfera jest bardziej szkolna (tu bez problemu po 1 miesiącu będziesz znał każdego kto z tobą studiuje), wykładowcy są ci sami co w Gliwicach ( a niekiedy nawet lepsi :P ), większość zajęć jest w Rybniku (ustawa o Szkolnictwie Wyższym precyzuje że, 33% zajęć całych studiów musi się odbyć w jednostce macierzystej). Zazwyczaj laboratoria wymagające specjalistycznego sprzętu lub łączony wykład dla całego roku odbywają się w Gliwicach i jest to zazwyczaj jeden dzień w tygodniu, a pozostałe zajęcia odbywają się w komfortowych warunkach w Rybniku.

Przy tej okazji warto wspomnieć, że przy CKI w Rybniku działa Studenckie Koło Naukowe Linuksa i Wolnego Oprogramowania (link), do uczestnictwa w którym serdecznie zapraszamy.

Podsumowując, moje 4 semestralne doświadczenia, zauważam że moja wiedza na temat informatyki jako dziedziny przedmiotowej rozwinęła się w znacznym stopniu, poznałem i zafascynowałem się całkowicie nowymi mi dziedzinami informatki (takimi jak mikroprocesory ), poznałem nowych znajomych z moich okolic, których pewnie w inny sposób bym nie poznał, a to że co pół roku sesja, cóż takie są każde studia ;)

Informatyka w CKI Rybnik? Jestem, na tak!

PS. I Niech żałują Ci, którzy nie odwiedzili naszego stanowiska na Rybnickich Targach Edukacji (link)Comments

comments powered by Disqus