Sam nie tak dawno broniłem zasadności używania języka Pascal na polskich uczelniach u kogoś na Joggerze. Nazwałem wtedy ten język dydaktycznym, który uczy dobrych nawyków. Chyba jednak trochę rozminąłem się z prawdą, bo tak jest tylko w bardzo prostych zastosowaniach Pascala, a potem...

Napisz „Prosty program”

Piszę sobie, a raczej muszę napisać :( drugi program na zaliczenie programowania komputerów I, dostał mi się, jakże akademicki przykład porządnej aplikacji w Pascalu. Tytuł brzmi mniej więcej następująco „Napisz program do zarządzania domową biblioteką”. Żeby nie było tak łatwo, musiałem wymyślić kilka założeń jakie aplikacja będzie spełniać:

  • obsługa „użytkowników” - tzn. wydzielam administratora, który może dodawać pozycje i nowych użytkowników, oraz zwykłych użytkowników którzy mogą tylko wypożyczać książki – konta na identyfikator i hasło
  • Baza danych oparta na odpowiednio dobranej dynamicznej strukturze danych, ja wybrałem listę dwukierunkową powstałą z rekordów zawierających oprócz wiadomych pól: tytuł, autora, kategorię, liczbę książek i użytkowników którzy mają ją wypożyczoną
  • Program musi zapisywać i odczytywać dane z dysku, tu planuję tworzenie kilku(2) plików
  • Program powinien być w jak największym stopniu idioto-odporny, na to akurat znalazłem dosyć prosty sposób, mogę wykorzystywać Win32Crt, a tam z kolei znajduje się funkcja SmartInput, opisana tu. W skrócie przygotowuje coś w rodzaju pola edycji, w którym możemy określić typ akceptowalnych danych i ich długość maksymalną, więc część problemu z głowy...

w języku Pascal

"Delphi 7 IDE"

Borland Delphi 7

Jednak nie ma że boli, pamiętajmy z czym mamy do czynienia – przecież to Pascal w dodatku połączony z Delphi 7, tutaj nic nie działa tak jak działać powinno, znane funkcje stają się nieznane, tak jak kolorowanie składni niby jest ale go nie ma.

Tworzenie programu w tym IDE jest męką (jak dla mnie), jedyny dobry sposób to użycie zewnętrznego edytora np. Notepad++ w którym tworze funkcję/procedurę tam przynajmniej widzę, czy każdy begin ma swojego enda, a następnie przekopiowanie tego do Delphi 7-"nie ma, że boli". Jednak na 99% i tak zostaniemy obdarowani jakimś ostrzeżeniem albo po prostu zapomnimy średnika lub co gorsze użyjemy go przed else.

i uśmiechnij się, mówiąc „dy-dak-ty-czny”!

Te słowo chyba będzie mnie prześladować, o ile rozumiem sens oprogramowywania listy dwukierunkowej(chociaż to po trosze wynajdywanie koła na nowo), to jednak tworzenie funkcji która będzie wyszukiwać fragmentu jednego wyrazu na początku drugiego wydaje mi się lekką przesadą, a na to właśnie się zanosi, kochane delphi chyba nie rozumie moich zamiarów i skrywa swe tajemne funkcje.

Nie wiem czy tu da się w jakimiś logiczny i prosty sposób podzielić kod na kilka plików, czego mi bardzo brakuje - ciągłe przeskakiwanie góra dół :( Nie wspominając już o programowaniu obiektowym, które było by w tym przypadku (według mnie) zbawieniem.

Niestety, life is brutal - Masz Pascala i pisz. Pokaż, że potrafisz. Potem napisz jeszcze sprawozdanie w którym podkreślisz zalety Pascala i to jak wiele się dzięki niemu nauczyłeś.

To sobie ponarzekałem, a teraz wracam do kodzeniaComments

comments powered by Disqus