"http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/0e/HP_35_Calculator.jpg"

HP-35 (obraz z http://wikimedia.org )

HP-35

To dziwne coś, na zdjęciu jest pierwszym kieszonkowym kalkulatorem naukowym. Powstałym w 1972 roku. Te urządzenie powinno być ważne, ponieważ zawiera układy scalone, LED. Magazyn Forbes ASAP uznał go za jedno za jeden z "produktów wszech czasów, które zmieniły świat",a niedawno otrzymał nagrodę IEEE Milestone, jednak nie było by tego wszystkiego gdyby nie wynalazek powstały 21 lat wcześniej. Do zaimplementowania naukowych działań użyto RPN

ONP=RPN

Odwrotna Notacja Polska, opracowana w 1951 przez Jana Łukasiewicza, jest wielkim polskim wkładem w światową informatykę, o czym mało kto wie. Ten całkiem prosty zapis, pozwolił na znaczne uproszczenie oprogramowywania rożnych operacji. ONP była używana nie tylko w kalkulatorach, ale nadal jest obecna w informatyce w m.in PostScript-cie.

Jak to wygląda

Przykład w notacji infiksowej (zapis klasyczny)

sin(a)*x+b

Zapis w ONP

asinx*b+

Coś większego:

(sin a * (x+y))/(a * cos (Nb - x)-sin(x + b*y) +c)

w ONP:

asinxy+*a*bNx-cos-xb+y*sinc+/

Widać wyraźnie jak taki zapis uprasza skomplikowane działania z punktu widzenia prostej maszyny liczącej. Nie mamy zadanych nawiasów.

A to wszystko w nawiązaniu do...

... zajęć z Podstaw Informatyki, dawno nie pisałem nic tutaj, bo studia jakoś chorobliwie zabierają mi czas i wszelką motywację. Zauważam :(, że studiowanie informatyki, znacznie różni się od tego jak sobie to wyobrażałem, ale nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. :) Różne dziwne ciekawostki pozwalają na rozwój i budzą ciekawość, tylko czy przyda mi się to jeszcze kiedykolwiek... poza egzaminem w II semestrze.

Ciekawe, czy tylko na studiach inżynierskich na Politechnice Śląskiej tego uczą?Comments

comments powered by Disqus