Gdzie by tu jechać, co by tu zobaczyć...

Jakiś czas temu, bo pod koniec czerwca, właśnie tak sobie myślałem, no i padło na Tyskie Browarium, dawniej Tyskie Muzeum Piwowarstwa. Jako, że na górnym śląsku zdecydowana większość muzeów ma związek z jakimś przemysłem tak jest i z Tyskim Browarium, ale to nie tylko muzeum. Wizyta w tym miejscu to zwiedzanie muzeum piwowarstwa, i 2 części Tyskich Browarów Książecych. Dla piwosza to najlepsza propozycja wycieczki, zobaczyć jak powstaje ten złocisty napój...

Plan wycieczki

Wizytę w Browarium rozpoczynamy od projekcji trójwymiarowego filmu, przedstawiającego historię browaru i po częściowo zamku w Pszczynie. Następnie przewodnik oprowadza grupę (15-20 osobową) po muzeum piwowarstwa, gdzie możemy zobaczyć liczne ciekawe zabytki związane z browarami tyskimi. Kilka z nich to np.

"TYSKIE0.JPG"

Wielka kolekcja kufli kamionkowych.

"TYSKIE1.JPG"

Kolekcja puszek w jakich sprzedawane było "Tyskie"

"TYSKIE2.JPG"

Najcenniejszy zabytek, XIX wieczny kufel z parcelitu.

"TYSKIE3.JPG"

Stare butelki po "Tyskim" zamykane na korek.

I wiele wiele więcej, jedyne co może przeszkadzać to gabloty z odbijającej światło blachy, a także oświetlenie które do oglądania zabytków z bliska jest idealne, jednak przy fotografowania przeszkadza. Wszędzie na terenie muzeum znajdują się "dotykalskie" monitory, na których możemy w interaktywny sposób dowiedzieć się czegoś więcej. Co do technologi komputerowych, na terenie muzeum jest również wielka beczka, w której zamontowano terminal z kamerką internetową, każdy może wejść i wysłać sobie e-mail z zdjęciem z muzeum (niestety podczas moich odwiedzin terminal był "serwisowany"

Kolejny przystanek to wyjście do starej części browarów, gdzie waży się piwo i gdzie znajdują się różnego rodzaje tanki (czyli te wysokie i ogromne zbiorniki), których w tej chwili w Tyskich Browarach jest 160. Na uwagę zasługuje połączanie starego budownictwa, starych technologi z komputerami i najnowszymi osiągnięciami techniki. W budynku z 1915 ciągle i nieprzerwanie waży się piwo. Aby spełnić normy zastosowano małą sztuczkę, jaką proszę spojrzeć:

"TYSKIE4.JPG" "TYSKIE5.JPG" "TYSKIE6.JPG"

Wszystko co tylko się dało zostało ukryte pod ziemią, a nowoczesne kotły powstały w wnętrzu starych. Następnie udajemy się na dalszy teren starej części browarów.

"TYSKIE7.JPG"

Tanki, podczas wycieczki wchodzimy do maszynowni, pod tanki gdzie bardzo mocno "czuć piwem", cała maszynownia jest skomputeryzowana i do obsługi na zmianę wystarcza kilka osób. Niestety nie można robić tam zdjęć

"TYSKIE8.JPG"

Kiedyś dom właściciela browarów, dziś siedziba marketingu.

"TYSKIE9.JPG"

Ciągle używana bocznica kolejowa, na którą przywożony jest słód

Następnie przechodzimy do nowej części, w której znajduje się rozlewnia i dystrybucja. My przechodzimy przez główną drogę, a piwo płynie podziemnym tunelem. Tam oglądamy linie rozlewnicze, w Tyskich Browarach Książęcych jest ich kilka, a do obsługi każdej potrzebne jest maksymalnie 10-12 osób to naprawdę mało, biorąc pod uwagę że jedna linia jest w stanie rozlać 100 000 puszek w ciągu godziny. Tam również "nie można" robić zdjęć. Ja kilka zrobiłem, ale dla dobra firmy nie zamierzam ich publikować. To po prostu trzeba zobaczyć, ilość maszyn jest powalająca, a w browarach oprócz tyskiego rozlewa się również: Dębowe Mocne, Pilsner Urquell, Lecha (na południową część kraju), Miller, Dog in the Fog, Redd's, Żubra i Peroni.

"TYSKIE10.JPG"

To co piwosze lubią najbardziej...

Po całym zwiedzaniu zostają rozdane kupony na degustację piwa, każda osoba odwiedzająca browar, może napić się piwa prosto z browaru w stylowym pubie.

Miałem szczęście pić piwo które było spuszczone 18 godzin wcześniej z tanka, moje wrażenia: takiego piwa nigdzie indziej się nie napijesz, smak, kolor i zapach były całkowicie inne od tych które możemy kupić z kega, w puszcze czy butelce. Warto odwiedzić browary choćby dlatego. Niestety mimo ogromnych próśb zwiedzających, browary nie sprzedają piwa.

"TYSKIE11.JPG"

Ciekawostki...

 • Każdy pracownik raz w tygodniu może przyjść do pubu z swoim znajomym

  i pić piwo za darmo, nad wszystkim czuwa zawodowy barman, który nie dopuszcza do upicia.

 • W całych Tyskich Browarach Książęcych pracuje łącznie 900 osób ( w

  tym kierowcy, przedstawiciele, marketing itd.)

 • Powszechnie mówi się ze piwo powstaje z chmielu, to nieprawda piwo to

  głównie słód i woda, chmiel dodaje charakteru i do dodaje się go śladowe ilości (w porównaniu do pozostałych składników)

 • Smak piwa w dużej mierze zależy od wody, dlatego browary mają swoje

  własne ujęcia

 • W Tyskich Browarach pracuje 30 degustatorów, każdy rozpoznaje ponad

  50 gatunków piwa. Szkolenie jednego trawa około 1,5 roku. Browary specjalnie co jakiś czas dodają substancje pogarszające jakość piwa, aby sprawdzić czy degustator ciągle daje wiarygodne wyniki.

Informacje dodatkowe

Aby móc zwiedzać browary należy mieć ukończone 18 lat, nie ma możliwości pozostawienia dzieci. Zwiedzanie i degustacja są bezpłatne, wymagana wcześniejsza rejestracja telefoniczna lub przez stronę www (więcej informacji). Wszystkie wycieczki odbywają się z przewodnikiem. Browary organizują specjalne programy zwiedzania. Informacje na www. W Browarium znajduje się sklep z gadżetami związanymi z marką Tyskie, obok jest Tyskie muzeum miejskie, które również można zwiedzić przy okazji. Jeśli do dojazdu będziesz używał nawigacji GPS lepiej wprowadź adres Mikołowska 5, choć podadzą Ci adres Katowicka 9 (nie wiem skąd wiziął się ten drugi bynajmniej nawigacja kieruje w przeciwnym kierunku. Najlepiej spojrzeć na mapkę).Comments

comments powered by Disqus