Wyobraź sobie, że w pewnego dnia zostajesz wkręcony do pewnego bezsensownego szkolnego projektu (twoim zdaniem ;p). Masz przygotować, 12 stron internetowych, dla biblioteki w celu poinformowania potencjalnych czytelników jakie rocznice literackie są obchodzone w danym miesiącu. Jeśli chodzi o strony, hmmm porażka, nawet Web 1.0 to nie ma być. Coś w stylu napisane w MS Office Word i zapisane jako strona HTML. Ale problem jest tu, że tą humanitarną pracę masz wykonać przez ferie zimowe, a każdy miesiąc to około 15 biografii, czyli +/- 180 nazwisk. ;/ Na szczęście interesuje się programowaniem ;)

Każda osoba jest opisana mniej więcej tak:

(link do obrazka przepadł)

Więc jest zachowana jakaś logiczna kolejność, wg. której można coś stworzyć.

Specyfikacja problemu:

  • formularz wprowadzający dane

  • zapis w sprecyzowanym systemie "dd.MM"-"która rocznica" "czego

    rocznica" "Imię i Nazwisko" "(Daty krańcowe)" "Krótka notka o osobie"

  • zapis do pliku tekstowego i HTML

Ostatnio pod choinkę sprawiłem sobie książkę o nurtującej mnie tematyce. Potaniłem połączyć zło konieczne, z samo doskonaleniem. Co z tego wszyło, o tym na koniec. Na co dzień korzystam z Windowsa XP i Mandrivy 2009.0 (jak na razie jako jedyny Linux obsługuje mojego Radeona poprawnie), z bibliotek opisywanych w książce, mnie interesuje głównie Qt, do wx-ów zamierzam wrócić później. Wcześniej uczyłem się C++, z Symfonii C++ Standard i Pasji C++, teraz zabieram się za Thinking in C++. Autorzy "C++. Wykorzystaj potęgę..." używają odpowiednio wxDev-C++ i Dev-C++, mi te środowisko nie przypadło do gusty, chyba dla tego że jest takie stare i masa komplikacji aby skompilować coś opartego na Qt. Ostatnio głośno było o QtCretorze, ale w tej chwili dla mnie to przerost formy nad treścią. Cała aplikacja po prostu nie mieści się na monitorze i nie da się jakoś dobrze pisać. Więc odpada. Potem było Eclipse i jego dodatek pozwalający na tworzenie w Qt, jednak ten potwór jakoś mnie odrzucił. Potem próbowałem jeszcze Code::Blocks, bezskutecznie. Miałem ochotę włączyć Worda i pisać to ręcznie, ale...

... znalazłem go QDevelop, to było to czego szukałem. Nie wiem dlaczego tak trudno go znaleźć w Google, ale od teraz będzie popularniejszy. Ten wieloplatformowy edytor przypadł mi do gustu, wykrył zainstalowane Qt i MinGW, na Mandrivie zresztą po kompilacji i doinstalowaniu paczek z qt też wszystko działało sprawnie. Mój projekt napisany na windowsie, bez skompilował się na Linuksie, wiem że to nie sprawa edytora tylko bibliotek, ale chodzi o to, że w cudowny sposób, projekt jest przenoszalny i działa. Jak dla mnie QDevelop jest równy funkcjonalnością QtCreatorowi, ale nie zajmuje masy pamięci, mieści się na monitorze i pozwala na ukrycie wszystkiego co w danej chwili nie jest potrzebne. No i przemawia w ojczystym języku. O samym programie postaram się kiedyś jeszcze napisać, a dla wszystkich którzy już teraz chcą go wypróbować, zalecam wyłączenie opcji auto kompilacji w ustawieniach, ponieważ u mnie mało by nie zabiła mojego staruszka.

A teraz o moim projekcie, o ile zasługuje na takie miano. Nazwałem go Biblios, nawet dorósł do wersji 2. Programik pozwala na szybkie wprowadzanie danych o osobie, bo do obsługi wystarczy klawiatura klawisz "Tab" pozwala na skakanie między polami. A kombinacja "Alt+D" dodaje osobę, a "Alt+W" przygotowuje pola na przyjęcie kolejnej. Udało mi się zaimplementować zapisywanie plików .txt jak również .html. Jestem świadom tego czego programik robić jeszcze nie potrafi. Np. ustawianie kodowania pliku HTML, ale i tak uważam, że to jest dobrze.

Postanowiłem udostępnić kod mojego programu razem z plikami wykonywalnymi i bibliotekami dla windowsa, dla liuksa binaria dodam później. Czekam na wasze opnie, wskazówki lub jakiekolwiek inne komentarze w jakikolwiek sposób związane z poruszanym przeze mnie tematem. No i gratuluje wszystkim tym, którzy przeczytali to wszystko i zrozumieli "Co autor miał na myśli"™Comments

comments powered by Disqus